Teklif Almak İstiyorum

Proses Kontrol ve Otomasyon Sistemleri

Proses Kontrol ve Otomasyon Sistemleri

Açıklama

-Proses Kontrol Otomasyonu
-Scada ve Reçete Sistemleri
-Görüntü İşleme ve Görüntüleme Sistemleri
-Aydınlatma Otomasyonu
-Dizayn ve Projelendirme

 

Alanlarında hizmet veren Aksoylar Mühendislik ile tanışmak ve projelerinizi emanet etmek için şimdi iletişim kurun.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Proses Kontrol Otomasyonu

Prosses Kontrol Otomasyonu Nedir? 

Proses kontrol otomasyonu, otomatik bir sistemde; tek bir merkezi kontrol ve izleme sisteminden, sistem kontrol ve üretim planlarında değişiklik yapılmasını sağlamak için veriler kayıt altına alınır ve işlenir. Proses otomasyonunda, sistemdeki çeşitli noktalarda sensörler ve diğer sensörler tarafından toplanan verilerle birlikte sistem kontrol verileri ve komutları ve diğer veriler uzun süre kayıt altına alınır. Bu veriler analiz edilir ve sistem kontrolü ve üretim planlaması için kullanılır. Enerji, yiyecek ve içecek, ilaç, kimya, kâğıt, çimento, plastik ve kauçuk, cam, tekstil, metalurji, petrol, su ve atık su tesislerinde proses kontrol otomasyonu önemli bir rol oynamaktadır. Günümüz koşullarında proses kontrol otomasyonunda robotik çözümlerle sıklıkla karşılaşılabilmektedir. Artık robotik süreç otomasyonu olarak adlandırılan şeyde, entegre robotların sürece yerleştirilmesi, gereken insan işi miktarını azaltarak önemli avantajlar sağlıyor. 

Prosses Kontrol Otomasyonu Nasıl Yapılır? 

Proses kontrol otomasyonu otomasyon sisteminde makine ile işletme personeli arasındaki iletişimi sağlar. Proses otomasyonu, işletim sisteminin tek noktadan kontrolünü sağlar. Sistemdeki verileri kaydeder ve takip edilmesini sağlar. Bu verileri işleyerek sistemin kontrolünü ve yapılacak değişiklikleri belirler. Proses otomasyonunda sensörler ve diğer sensörler işletim sisteminin belirli noktalarına yerleştirildiği için toplanan veriler ve sistem komutları uzun süre saklanacaktır. Depolanan bu veriler ile sistemin ve üretimin verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin bir şirketin aydınlatma sistemini güneş ışığına göre açıp kapatmak bir süreç otomasyon sürecidir. Bir işletmedeki bu kadar küçük bir operasyon bile çok fazla enerji tasarrufu sağlayabilir.

Prosses Kontrol Otomasyonu Nerede Kullanılır? 

Prosses kontrol otomasyonu kullanım alanları oldukça geniş yer kaplamaktadır. Enerji sektöründen yiyecek içecek sektörüne, ilaç sektöründen kimya sektörüne, tekstil sektöründen cam sektörüne kadar birçok sektörde kullanılmaktadır. Bu sektörlerde büyük yer kaplayan prosses kontrol otomasyonu tercih edilirken kalite ön planda tutulmalıdır. Bu alanda kendini kalitesi ile kanıtlamış olan firmamızdan prosses kontrol otomasyon ve diğer ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmamız ürünlerin kurulumunda da siz değerli müşterilerimize yardımcı olmaktadır. Bunun için firmamız ile iletişime geçmeniz yeterli olmaktadır.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Scada ve Reçete Sistemleri

Scada ve Reçete Sistemleri Nedir?

Teknoloji geliştikçe özel cihazlar çoğalmaktadır bu da yeni programların yaratılmasını sağlayarak yeni bir dünya oluşturmuştur. Scada kelimesi, Supervisory control and data acquisition cümlesinin kısaltılmış halidir. Türkçe olarak da merkezi denetim ve verilerin toplanması anlamını taşır. Endüstriyel otomasyon sistemlerinde kullanılan scada ve reçete sistemleri otomasyon için kullanılan cihazların kontrollerinin yapılması ve oluşan verilerin toplanması demektir. HMI gibi veri saklama işlemleri için kullanılan cihazların ömrü daha azdır ve kullanım kapasiteleri sınırlıdır. Scada tam da bu noktada devreye girer ve gelişmiş endüstriyel sistem kontrollerini sağlar, verileri toplayarak depolar. Bu işlemlerin kontrol edilmesi içinde bir reçete oluşturularak devamlı takip sağlanır.

Scada ve Reçete Sistemleri Nasıl Yapılır?

Programlama sistemleri içerisinde yer alan scada ve reçete sistemleri özel kurslar aracılığıyla öğrenilebilir. Endüstriyel alanda kullanılan cihazların veri toplama işlemini sağlayan sistemde kapasite genişliği önemli bir rol oynar. Scada kullanılacağı alanda bulunan cihaz çokluğuna yani kontrole etmesi gerekli olan noktaların çokluğuna bağlı olarak bir veya birden fazla kullanılabilir. HMI ile oldukça benzer olan ve neredeyse aynı işlem için kullanılan scada daha kabiliyetli ve makul olduğu için tercih edilir. Scada bir programdır, görevi cihazlar içerisinde bulunan verileri depolayarak tüm cihazlarla eşleştirmektir. Scada programlaması verileri toplayıp birleştirdikten sonra reçete sistemi ile devamlı olarak veri kontrolünü sağlar.

Scada ve Reçete Sistemleri Nerede Kullanılır?

Scada cihazları sistem içerisinde birden fazla olacak şekilde kullanılır ve tüm sistemi birleştirir bağlantı kurar. Aynı programlama otomasyon cihazları ile de eşleşebilir. Diğer cihazlar yalnızca tek bir PLC ile iletişim kurarken scada tüm sistemler için kullanılabilir. Scada sayesinde harici bir programa ihtiyaç duyulmaz. Geniş veri depolama kapasitesi, reçete sistemi, tüm iletişim ağlarının bağlantılarını kurabilmesi ile oldukça sık tercih edilmektedir. Scada ve reçete sistemleri, endüstriyel otomasyon alanlarında, enerji üretimi tesisleri, doğalgaz tesisleri, trafik kontrol sistemi, gıda endüstrileri gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Programın reçete ile tüm sistemi devamlı kontrol edilebilir yapması, olumsuz durumlarda alarm vermesi ve uyarması çok fazla alanda kullanılmasının sebeplerindendir.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Görüntü İşleme ve Görüntüleme Sistemleri

Görüntü İşleme ve Görüntüleme Sistemleri

Görüntü işleme ve görüntüleme sistemleri hedefte bulunan görüntünün kamera aracılığı ile algılanıp, yakalanması ve analizinin yapılarak daha anlamlı veri sağlamak adına kullanılmaktadır. Bu sistemler insanların beklentilerine oranla daha iyi performans sergileme gücüne sahiplerdir.

Görüntü İşleme ve Görüntüleme Sistemleri NEDİR?

Görüntü işleme ve görüntüleme sistemleri finansal açıdan kullanıcılara kazanç getirisi sağlayan önemli sistemlerdir. İşçilik maliyetlerini azaltması, mevcut kapasitesinin arttırılması ile sağlanmaktadır. Bu cihazların donanımlarında; minimal düzeyde endüstriyel görüntüleri anında işleme sistemleri, görüntünün alınmasını sağlamak için kullanılan kamera ve aksesuarlar, uygulamalara özel olarak tasarlanış ışık sistemleri, otomatik bilgi işleme yazılımlarından oluşmaktadır. Ayrıca yüksek hızlı olmaları, 7 gün 24saat süren çalışmalar yapılması ve tekrarlanması ölçümler gerektiren en zor endüstriyel uygulamaların kontrolleri yapılabilmesi için geliştirilmişlerdir. Son teknolojik gelişmeler ile donatılması onu diğer görüntüleme sistemlerinden ayırmaktadır.

Görüntü İşleme ve Görüntüleme Sistemleri NASIL YAPILIR?

Görüntü işleme ve görüntüleme sistemleri, görüntüyü dijital form haline getirmek için tasarlanmışlardır. Burada sistem önceden belirlenen sinyal işleme yöntemleri uygulanarak ayırt etmektedir. İki boyutlu sinyaller olarak algıladığı görüntüleri işler. Hatalı bir ürün oluşumu olmaması için bu işlemleri özel bir şekilde yapmaktadır. Görüntüleme sistemleri yapılırken görüntüyü oluşturan pikseller üstünde matematiksel işlemler yapılarak elde edilir. Görüntü kazanıldıktan sonra, sistemde ne yapılması isteniyorsa buna göre bir algoritma yapılır ve görüntü bu süreçlerden geçerek kendisinden istenen görevi yapılmaktadır.

Görüntü İşleme ve Görüntüleme Sistemleri NEREDE KULLANILIR?

Görüntü işleme ve görüntüleme sistemleri genel olarak optik ölçmelerde, pozisyon yakalaması istenen alanlarda, algılamalarda, kod ve karakter okuma işlemlerinde kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra endüstriyel otomasyonlarda kullanılmaktadır. Kalite kontrol ve robotik işlemlerde kullanılmaktadır. Ayrıca güvenlik ve elektronik kullanıcı ürünleri içerisinde de kullanımları vardır. Görüntüleri iyileştirmede, cisimleri tanımlamada, sağlık sektöründe, savunma sanayide, uydu görüntüleri üstünde nüfus yoğunluğu, çevre kirlilikleri gibi durumların tespiti, kriminal laboratuvarlarda, uzaktan algılama sistemleri, gözlem ve tahminlerde kullanılmaktadır.

Firmamız görüntü işleme ve sistemleri hakkında neredeyse her alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir hizmet sunmaktadır. Bu sistemleri sizlerin ihtiyaçlarınıza uygun özel hale de getirebilmektedir. Detaylı bilgi için hemen iletişim kurunuz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Aydınlatma Otomasyonu 

Aydınlatma Otomasyonu Nedir?

Işık kaynakları insanların sosyal, fiziksel ve psikolojik hayatlarını anlamlandırmada ve sürdürmede en etkili yardımcı araçlardan biridir. Bu ışık kaynakları doğal gün ışığı da olabilir, yapay ışık da olabilir. Gün ışığı zaman zaman insanların algılamalarında, özellikle bulunulan işyeri veya konut, okul gibi yerlerin konum olarak gün ışığı açısından kör noktada yer alıyor olmasıyla yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, zaman içerisinde aydınlatma için yeni alternatifler bulma çalışmaları yapılmıştır. Elektriğin ve ampulün icatları ile başlayan bu serüvenle, kişilerin aydınlatma ihtiyacı mum, gaz lambası gibi kısa süreli aydınlatma malzemelerinden kurtulmuş, yerlerine söküp takılan ampuller, avizeler, ayaklı aydınlatmalar ve günümüzde zemine yerleştirilen cihazlar ile aydınlatma otomasyonu denilen akıllı aydınlatma cihazları üretilmiştir.

Aydınlatma Otomasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle, bu sistemlerin içeriğinde, kullanılan ışık aparatını kontrol etmek adına bir kontrol mekanizması bulunmaktadır. Bu kontrol mekanizması ise birkaç çeşitte uygulanabilmektedir; İlk olarak hareket zamanlaması: Yani kullanılan alanda hareket olmadığında sönen, hareket olduğunda yeniden çalışan, ikinci olarak gün ışığı zamanlamalı: Yani gün ışığının yetersiz olduğu durumlarda devreye giren, bir diğeri isteğe bağlı olarak çalışan: Örneğin, ortamda bulunmadığınızda sistemi kapatabileceğiniz, sonrasında tekrar çalıştırabileceğiniz ve son olarak: Özel olarak tasarlanmış binalarda sese duyarlı, yani konuşarak komut verebileceğiniz sistemlerdir. Bu cihazların tüm bu uygulamaları yapabilmesi için, balast sistemine, özel modüllere ve sensörlü uyarı sistemlerine ihtiyaçları vardır. Ayrıca, aydınlatma otomasyonu sistemlerinde, dimleme denilen ışığı gerektiğinde loş duruma getirmeye yarayan bir programlama sistemi de bulunmaktadır.

Aydınlatma Otomasyonu Nerede Kullanılır?

Bu sistem elektrik enerjisinin tüketiminde tasarruf etmeyi sağladığından, maliyetinin daha düşük seviyelerde olması dolayısıyla da her bütçeye uygun olduğundan ve konfor alanlarınızın dizaynına ve isteğinize bağlı olarak her yere yerleştirilebildiğinden, elektrik enerjisinden tasarruf etmek isteyen ve tüm bu avantajlardan yararlanmak isteyen işletmeler, fabrikalar, plaza tarzı işyerleri, hastaneler, okul ve eğitim kurumları, toplu yaşam alanları olan kamu binalarda, işyeri ve kişisel ofis binalarında, alışveriş merkezlerinde, tesislerde, apartmanlarda veya özel olarak tasarlanmış akıllı ev, bina sistemlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca yine, aydınlatma otomasyonu sistemleri, deprem, yangın gibi panik ve korku yaratan olası riskli durumlarda, özellikle toplu yaşam alanlarında kişilerin kolay tahliyesinin sağlanması için kullanılır.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Dizayn ve Projelendirme Hizmetleri

-

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

 

Hizmetlerimiz

İletişim Formu

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Bilgi Alın

+90 216 394 06 47